Využití teleobjektivů | Roman Svoboda

Využití teleobjektivů

Využití teleobjektivů 2Teleobjektivy využívají zejména fotografové profesionálního sportu, divoké zvěře, anebo je používáme pro fotografování různých dalších předmětů, které jsou daleko od nás. Jako teleobjektivy se označují objektivy od ohniskové vzdálenosti cca 70 mm. Rozhodnutí, jak zachytit danou scénu, nás nutí uvažovat o tom, jakou ohniskovou vzdálenost potřebujeme a jaký objektiv pro fotografování použijeme. Pokud máme ve své výbavě teleobjektiv, dokážeme se např. k divoké zvěři přiblížit bez toho, abychom ji rušili, někdy o nás nemusí ani vědět.

Také můžeme zkusit experimentovat a používat teleobjektivy i pro scény a žánry, ve kterých se obvykle nepoužívají, jako je např. krajinářská fotografie nebo fotografování různých detailů.

Využití teleobjektivů 1V krajinářské fotografii se většinou používají širokoúhlé objektivy, můžeme však použít i dlouhé ohnisko, pomocí kterého se nám podaří uchopit nějaký bod v krajině (strom, budovu, věžičku...), a získat tak úplně jiný pohled. Taktéž se jednoduše přiblížíme na nějaký zajímavý detail na budovách při fotografování architektury. Navíc teleobjektivy mění perspektivu a věci se zdají být blíže u sebe, než je tomu ve skutečnosti.

Louka pokrytá květinami, kterou zachytíme širokoúhlým objektivem, může působit na oko diváka trochu chaoticky. Použitím teleobjektivu se dokážeme zaměřit na jednotlivou květinu nebo trs květin, navíc pořídíme snímky s pěkně rozostřeným pozadím.

Teleobjektivy se dají využít i v dalších fotografických žánrech, jako je portrétová fotografie, street foto nebo fotografie techniky, jsou ale také oblíbené mezi paparazzi, kteří se snaží fotit např. celebrity.